Bali 2024

Od kúpy letenky až po prílet do Denpasaru – hlavné mesto Bali

Hneď na začiatku sme začali riešiť obe letiská na ktoré máme dosah – Viedeň a Budapesť. Letenky sme začali sledovať na stránke skyscanner a nastavili si emailové upozornenia na ceny leteniek. Niekoľko dní/týždňov sme to sledovali a nakoniec sme sa rozhodli letieť s Qatar a odlietať z Viedne. Letieť na Bali neobnáša žiadne vybavovanie papierov navyše, môžete si vyriešiť očkovanie a odporúčam skontrolovať tetanovku. Jediné čo treba mať určite naporiadku je pas a to minimálne s 6 mesačnou rezervou. Za nedodržanie tohto zákona hrozí, že Vám prepadne letenka a čo horšie, ak by Vás aj pustili do lietadla tak na Indonézskej strane by vás mohlo čakať nepekné prekvapenie, skončili by ste vo väzení a to až do deportácie späť na Slovensko. O tom sa presvedčil aj raper Separ.

Naše balenie bolo nízko-váhové riešenie. Keďže ako cestujúci máme každí nárok na 2 veľké batožiny do 25kg a 8kg príručnej batožiny pre každého, nemali sme vôbec žiaden stres s váhovými limitmi. 2 batohy, jeden veľký na všetky veci a druhý menší batoh na všetky elektronické zariadenie s baterkou, nabíjacie káble a jedny náhradné tričko, plavky, šľapky ak by sa nám stratila veľká batožina, ktorá ide do podpalubia.

Pred odletom som vyriešil ešte niekoľko vecí:

  • Panda parken – výborná službu 3 minúty od letiska pri letisku vo Viedni, kde odparkujete auto a zamestnanci Pandy Vás odvezú až k terminálu.
  • Prvé ubytovanie
  • Taxi z letiska na prvé ubytovanie

Odlet sme mali veľmi komfortný. Lietadlo odlietalo 15:30 a cestu na letisku sme mali takmer 3 hodiny z domovského mesta. Ak budete chcieť využiť Pandu aj oni na webe odporúčajú prísť aspo 2 hodiny pred odletom. Od odovzdania kľúča po vchádzanie na terminál je cca 5 minút.

Prvý let bol ten kratší. 5 hodín zvládne obsedieť úplne každí. Keďže na takúto diaľku si chcete vyberať len top spoločnosti sveta, máte full servis v cene. Obed, snacky, alkohol, čaj, káva, džúsy a prijémny stewardi. Letecká spoločnosť Qatar ma svoj domov v Emirátoch Qatar a meste Doha, kde bola aj naša prestupná stanica a čakanie na druhý let.

Náš čas na, ktorý sme museli „vydržať“ na letisku v Dohe sa rovnal trom hodinám. Je to väčšie letisko, presun medzi bránami je aj v desiatkách minút. Ak na budúce budeme letieť, ideálny scenár je mať prestup 1 hodinu. Máme to odstopované aj s tým, že lietadlo meškalo 10 minút, od momentu pristánia až po čeknutia sa na vstupnej bráne na druhý let.

Druhý let sa rovnal 10 hodinám, dvom večeriam a veľa filmom. V lietadle máte dostupné – vankúš, deku, slúchadlá (ktoré im tam ale necháte :D!), škrabošku na spanie, štuple do uší, ponožky, vodu, tablet s desiatkami filmov a seriálov, tonou hudby a stevarda na tlačítko.

Prílet na Bali do hlavného mesta Denpasar. My sme leteli v marci a teda odlietame v teplákoch a mikinách, takže po prílete sa treba pripraviť na teplotu okolo 30 stupňov. V príručnej batožine si viete komfortne priniesť šľapky, kraťasy a náhradné tričko a na toalete sa prezliecť a mať úplne v pohode pocit. Samozrejme ak vydržíte tých niekoľko desiatok minút, čaká Vás krásne klimatizovaný taxík, ktorý Vás dovezie až pred hotel s vaším vyhriatým bazénom kde sa viete hneď hodiť.

Ale späť na letisko, hneď po prílete na Vás čaká niekoľko povinností. Nájsť batožinu, zaplatiť víza, zaregistorvať sa na imigračnom a prejsť poslednou kontrolou. Vás taxík Vás môže čakať na 2 miestach. Buď hneď po tom čo vystúpite z lietadla alebo až vonku na letisku. Naša skúsenosť s taxikárom na zmiešaná a to z 2 dôvodov. Prvý je fajn, komunikácia prebieha cez whatsapp, pošle Vám fotku ako vyzerá a popíše Vám kde Vás počká, nieje šanca to miesto minúť, samozrejme tu už prvý krát pocítite zmysel pre obchod a neodbitnosť balíjčanov. Taxikár Vám pravdepodobne ponúkne aj nejaké extra služby ako zakúpiť vodu ale sim kartu. A tu prichádza druhý dôvod a to, že SIM karta nám zobrala 30€ z peňaženky za 60gb internetu. Moja chyba, dlhý let a veľké teplo mi zatemnilo mozog.

FunFact a ps k letisku: dávajte si pozor na letenky a vyhoďte ich až po tom čo reálne opustíte letisko. Stalo sa nám, že v obchode, ktoré je ešte na letisku chceli letenku, pas a odlačok prsta aby sme si mohli kúpiť vodu. Toto sa dialo už aj v Doha ale bez toho odtlačku. Niekoho to možno zaskočí a nepôjde do toho ale je to už bežný postup.

Osobne som mal plán vyberať peniaze z bankomatu, pretože som poznal poplatky a bankomat vydá presne koľko má. Už by som to spravil trochu ináč. Zobral by som si 500€ v hotovosti, ktoré by som zamenil v zmenárni s najlepším kurzom a stálo by to menej ako poplatky za výber z bankomatu. Vybrali sme si z bankomatu najväčšiu možnú čiastku čo bolo 2 500 000 rupií čo je 145€.

Po odchode z letiska nás čakala ešte takmer 2 hodinová zápcha smerom na naše prvé ubytovanie.

Prvé ubytovanie: Sanur

Naša prvá oblasť kde budeme nasledujúce dni tráviť dovolenku je oblasť Sanur. Túto oblasť sme vybrali lebo bola v blízkosti letiska a mala pláž. Oblasť je kľudná, až veľmi kľudná. Väčšinou tu pobehujú seniori a užívajú si výhľady a dobré drinky. My sme tu nečakali nočný život a ani by sme ho tam nenašli. Žiadny klub s hlasnou hudbou alebo poriadne párty tu nečakajte. Je to pokojnešia časť ostrova kde sme strávili prvých pár nocí.

Jedna veľká pláž, ktorá sa tiahne celou južnou stranou oblasti Sanur je rôznorodá. Niektoré časti pláže sú pekné a udržiavané (hlavne pred hotelmi) o zvyšok sa postará príliv a odliv kde je morský „odpad“. Kvôli počasiu sme sa na tejto pláži nekúpali ani raz ale keby si mám vybrať, tak si sadnem pred pekný rezort do reštaurácie, zaplatím si pitie a využívam prácu ich personálu, ktorí pláž udržujú.

Naša prvá spoločná skúsenosť bola v: Villa Puri Ayu, našu recenziu si môžete prečítať aj na bookingu.

Celkovo na prvú skúsenosť to obstálo ale určite sa da nájsť aj lepší pomer cena, výkon, kvalita ale za cenu väčšej vzdialenosti od pláže, čo nám aj tak nevadilo, keďže sme v nej boli maximálne po členky.

Ako som už spomínal, Sanur je výborná lokalita po prílete na Bali. Rýchlo sa tam ocitnete, dostupné dobové Balíjske hotely, veľa dobrých reštaurácií a barov pár minút od všade. Na každej ulici je tržnica s oblečením alebo ovocím, barber, manikúra, pedikúra, masáže, plánovanie výletov a tak ďalej. Odporúčame menší kľudne ja 3 hviezdičkový hotel s pekným bazénom a kľudne aj 5 minút od pláže.

Druhé ubytovanie: oblasť Tegalalang

Náš presun na druhý ubytovanie bol do centra ostrova. Centrum ostrava sa všeobecne považuju mesto Ubud. Rušné, farebné a sýte službami si Vás okamžite omotá okolo prsta a zamilujete si to. Hotely sú tu hlavne pôvodného charakteru, čo chápte ako hotel, ktorý sa skladá z niekoľkých objektoch schovaných mimo hlavnej ulice kde máte bazén a vlastnú reštauráciu. Odporúčam toto mesto zažiť ak už nie ubytovaním aspoň náštevou na večeru alebo obed.

My sme neboli ubytovaní v centre ale viac na samote sever od mesta. Našu vilu obklopovali rýžové polia. Na tomto mieste sme prežili aj Nyepi day.

Ubytovanie bolo nádherné, raňajky na terasu, blízko 2 super reštaurácie, chalani na recepcií boli 24/7 a vždy ochotný riešiť čokoľvek. Tu už sme sa nebali vyriešiť si aj náš prvý skúter. Požičiania skútra sa tu o dosť zbyrokratizovalo. Bez pasu Vám nič nedajú a platíte všetko dopredu v ich mene.

Tu začína pravé Bali dobrodružstvo, ktoré hlavne pre mňa znamená slobodu pohybu. Na začiatok si treba prepnúť hlavu na ľavostranné šoférovanie ale pokiaľ Vám šoférovanie nieje cudzie tak sa nieje čoho báť. Ja som prvý krát v živote šoféroval skúter na Bali. Cesty tu majú veľmi dobré a väčšina vyzerá skutočne novo a bezpečne. Jazdí sa tu priemerne 40km/h nič nebezpečné.

Tretie ubytovanie: oblasť Ubud

Naše tretie ubytovanie bolo najluxusnejšie a zároveň najlacnejšie. Bookovali sme to 24 hodín pred presúvaním na toto džungľové miesto a zobrali sme si najlejšiu a najdrahší apartmán v rezorte. Mali sme 2 bazény, raňajky až na teresu a všetky luxusné prvky apartmánu na vile. Dokonca sme prvých 24 hodín boli na ubytovaní úplne sami. Prichádza ale háčik – na hotely sa podávajú len raňajky čo znamená, že každé nutkanie jedlom, je skútrom 3 minúty a pešo tak 15 minút. Na tento faktor treba myslieť keď si bookujete lacnú a krásnu vilu na samote. Po príchode musíte riešiť okamžite skúter, na recepcií Vám s tým radi pomôžu ale vždy riešte cenu pred tým ako príde delegácia so skútrom.

Je tu možnosť si objednávať jedlo priamo na rezort a funguje to veľmi dobre! Gojek alebo Grab. Tieto 2 aplikácie na celom ostrove fungujú perfektne. My sme využívali 100% Gojek. Viete si objednať jedlo, privolať taxík či už auto alebo motorku dokonca tu je funkcia rezervovať si taxík v predom určenom čase a vidíte koľko Vás to presne bude stáť a o nič sa už nemusíte starať, peniaze Vám strhne bezpečne z účtu.

Štvrté ubytovanie: oblasť Ungasan

Green Bowl Beach Villas. Prvý deň bola táto oblasť na našom ubytovaní určite najrušnejšia noc čo sme zažili – v tejto časti ostrova sa všade sa renovuje, buduje a stavia. Zároveň najkľudnejšia časť čo sa týka mobility. Široké cesty, krásna cesta a nádherné scenérie. Táto spodná časť ostrava je to najdrahšie na našej ceste. Ubytovanie o desiatky percent, jedlo o niečo menej a spoplatnené takmer všetky pláže.

Naše ubytovanie je hneď prvé smerom na pláže Green bowl a Pandawa. Na pláže sa prechádza cez rampu, kde musíme zaplatiť vstupné. My v rámci nášho ubytovania máme vstup zdarma na pláže Pandawa beach a Pantai beach. Tu na južnej strane ostrava sú veľké vlny a bezkorálové pláže, to znemané ideálny mix na surfovanie. Na väčších plážach si viete dohodnúť požičiania surfu a vyskúšať si vlny indického oceánu.

Čo si vziať na cestu skútrom?

Na skúter odporúčam mať vždy pri sebe: externú baterku a kábel, 2 mobily s offline mapami google, 1 sim kartu na dáta, pršiplášte, helmu, dlhé tričko a nohavice, rýchloschnúci uterák, maličký batoh, ktorý sa zmestí aj do úložného priestoru skútra. Určite treba mať na pamäti vodu, opaľovací krém ale to beriem ako samozrejmosť. Tankovanie v rámci celého Bali je možné viacerými spôsobmi. Buď na veľkej pumpe ako to poznáme v Európe, zastaviť sa v malom obchode kde už z diaľky vidíte stojan pripominajúci pumpu alebo ešte majú vystavené pred obchodom sklenené fľašky s modrou tekutinou, ktorú Vám nalejú do motorky a ono to naštartuje. Všade okrem pumpy sa môžete pokúsiť obchodovať s cenou benzínu, vyskúšajte si to, občas sú to vtipné situácie.

Za čo všetko zaplatím?

Vstupy na atrakcie: pláže, chrámy, vodopády, pekné výhľady a niekedy aj dobré cesty nesú svoje poplatky. Od 5 000 rupií do 50 000 rupií si Vás skasírujú miestny vajdovia, ktorí Vás okamžite zastavia a budú chcieť svoje výpalné. Niekedy si ceny ozaj premrštené a skúste sa opýtať na zľavu a tresnite kľudne 50% z ich ceny a uvidíte ako zareagujú.

Ako skúsiť obchodovať?

Tržnice s oblečením a zelovocím: tu je vždy priestor na obchodného ducha. NIKDY, NIKDY, NIKDY neprikyvujete na prvú cenu čo Vám povedia. Pred tým ako vstúpim do obchodu si premyslím, koľko veci by som chcel. Ak si chcem odniesť napríklad 3 veci, mám veľkú obchodnú výhodu, lebo viem cenu zhadzovať efektívnejšie. Na začiatku sám sebe poviem, tu chcem minúť maximálne 15€ a podľa toho si vyberám veci a nakoniec aj vyjednávam. Kľudne majte po ruke kalkulačku mien, kde si budete prepočítavať cenu priamo vo vyjednávacom procese aby ste sa v tom nestratili.

Letenky 2x1980€
Bankomat 4x + poplatky 4x520€ + 32€
Ubytovanie 4x607€
Taxíky 5x46€
Víza 2x60€
Parkovanie letisko136€
Objednávanie jedla na hotel 3x25€
Potraviny a reštaurácie platené kartou 14x168€
*Pod sekciu bankomat spadajú – platenie vstupov na pláže, vodopády, chrámy, rent skútra, tankovanie, masáže, reštaurácie, potraviny.

Link na google mapy a zaznačené všetky naše miesta.

Jedlo, jedlo a jedlo