NFTs na Bitcoine, BRC-20 tokeny a bull run 2024-2025?

BRC-20 tokeny v roku 2023

V roku 2023 sme boli svedkami masívneho záujmu o non-fungible tokens takzvané NFTs, BRC-20 tokeny alebo Ordinals. Tie prilákali pozornosť všetkých investorov a technologických krypto nadšencov na celom svete. Tento trend by mohol znova získať na sile. V období predpokladaného býčieho trhu v rokoch 2024-2025, možno prekoná aj predchádzajúce all time highs.

Ako fungujú Bitcoin NFTs?

Bitcoin NFTs, hoci sú menej známe ako ich ekvivalenty na Ethereum, sú určite viac unikátnejšie ako na samotnom ETH. Rozdiel spočíva v blockchainovej infraštruktúre, na ktorej to je postavené. Na rozdiel od Ethereum, ktorý má širokú podporu a robustný ekosystém, Bitcoin do nedávna nemal natívnu podporu pre NFTs.

Tento nedostatok bol prekonaný implementáciou rôznych protokolov, ako je napríklad RGB, SegWit a Taproot. Tieto technológie umožňujú vytváranie BRC-20 tokenov priamo uložených do blockchainu. Oproti ETH NFTs, sú oveľa viac uveriteľnejšie, keďže táto informácia je zapísaná napriamo.

Na ETH sú obrázky uploadnuté na externom úložisku a na blockchaine je len odkaz na toto úložisko. Môže sa stať, že image sú nedostupné, čo je celkom bizár ak ste za dielo zaplatili desiatky tisíc eur. Na Bitcoine Vám ostane aspoň ten satoshi, ktorý vlastníte spoločne s úložiskom na blockchaine. Ďalšia úžastná schopnosť NFTs je, že si na vašej kolekcií alebo jedinom diele viete nastaviť royalities. To v preklade znamená, že pokiaľ sa bude vaše dielo predávať ďalej oficiálnými kanálmi, vy budete dostávať % z každého ďalšieho predaja. Čo teraz v bežnom svete bolo nedosiahnuteľné. Ak raz maliar predal svoj obraz za 10 000€ a o 10 rokov mal hodnotu 15 000 000€, on mal z predaja len prvotnýc 10 000€.

Ošiaľ v roku 2023

Riešenie pre možnosť vytvoriť na bitcoine non-fungible token vznikol ešte nejaký čas do minulosti. Pred rokom 2023 ošiaľu a vysokých poplatkov na bitcoinovej sieti. Aj tak to neodradilo degenov, traderov a umelcov investovať do týchto nových možností ako držať unikátny zápis v blockchainovej sieti.

Ako v NFTs mánií v rokoch 2020-2021 aj na bitcoine vzniklo veľa projektov, ktoré vyzbierali desiatky miliónov dolárov. Keď sa extrémne zdvihli počty transakcií na sieti, poplatky raketovo vyleteli a za transakciu sa platili desiatky dolárov. Toto obdobie bolo ale zlato pre ťažiarov.

Predpokladaný návrat v rokoch 2024-2025

Keď sa svetové ekonomiky postupne zotavujú a technológický sektor sa opäť vie poriadne nadýchnuť očakáva sa, že záujem o Bitcoin NFTs bude opäť narastať. Tento trend by mohol byť ešte posilnený príchodom nových platforiem a nástrojov, ktoré uľahčujú vytváranie a obchodovanie s BRC-20 na Bitcoine. Navyše, vývoj v oblastiach ako decentralizované financie (DeFi) a metaverse môže otvoriť nové príležitosti pre integráciu NFTs, čo umožní vznik novej vlny inovácií a investícií. Samozrejme aj tu sú dve strany, kedy sa ľudia vedia na sociálnych sieťach takmer do krvy hádať, že pre všetky NFTs neexistujú žiadne reálne využitia jak v gaming tak v iných častiach technologického priemyslu. Každopádne, už teraz existuje veľa komunít, či už nadšencov alebo umelcov, ktorí využívajú túto technológiu hlavne na zviditeľnenie svojej práce. Čo treba ale NFTs uznať, určite viac dali moc jednotlivcom, ktorí už nemusia predávať svoje umenie cez tretiu stranu, ktorá ich oberie o značnú časť zárobku.

Záver

Nikto budúcnosť nepredpovedá ale rastúci záujem o Bitcoin NFTs naznačujú, že môžeme očakávať ďalšiu vlnu entuziazmu a investícií v nasledujúcich rokoch. S príchodom bull runu v rokoch 2024-2025 by sa mohol tento segment trhu znova stať horúcou témou. Nakoniec túto párty aj tak zaplatia tí, ktorí prídu poslední.

A preto pred tým ako dáte do niečoho vaše peniaze, preverte či projekt stojí na dohľadateľných ľuďoch. Drvivá väčšina týchto projektov môže byť scam. Nič z vyššieho textu nieje investičná rada a svoj prieskum si urobte sami.

Similar Posts